Rodzaje ścian murowanych – koszty, wady i zalety.
Ściany zewnętrzne stawia się na różne sposoby oraz z rozmaitych różnych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się do
tego pustaki ceramiczne lub bloczki betonu komórkowego. Pustaków nie trzeba łączyć łączyć na tradycyjną zaprawę, a mur można równie dobrze wznieść ze styropianowych kształtek, wypełnianych betonem. Da się również całkowicie zrezygnować z murowania jeśli zdecydujemy się na postawienie naszego nowego domu w technologii szkieletowej.
Zadaniem ścian zewnętrznych jest izolowanie pomieszczeń od zimna, gorąca oraz wilgoci a także ograniczenie przenikania hałasu i ochrona przed ogniem. W domach jednorodzinnych są
również elementem konstrukcji odpowiedzialnym za przenoszenie obciążeń ze stropu i dachu na fundamenty.
Jeżeli materiały użyte do ich wybudowania zostały dopuszczone do obrotu i odpowiednio oznakowane, z pewnością będą spełniać swoje zadanie. Nie oznacza to jednak, że ich wytrzymałość jest identyczna. Na przykład silikaty mają zdecydowanie wyższą odporność na ściskanie niż beton komórkowy.
Różnice mogą występować nawet w ramach jednej grupy produktowej na przykład w zależności od gęstości gazobetonu. W naszym kraju większość domów posiada ściany wznoszone z tak zwanych drobnowymiarowych elementów murowanych, czyli na przykład pustaków, bloczków czy cegieł. Tradycyjna technologia murowania wciąż zdecydowanie dominuje na naszym rynku. Jej zwolennicy wybierają najczęściej ściany z betonu komórkowego lub z ceramiki tradycyjnej i poryzowanej. Bardzo rzadko wznoszą je z silikatów lub jeszcze innych materiałów.
-
Instrukcja budowy domu szkieletowego 70m2Original price was: zł599.00.zł249.00Current price is: zł249.00.
-
Instrukcja budowy domu murowanego 70m2Original price was: zł599.00.zł249.00Current price is: zł249.00.
Add comment