Odpowiednia wentylacja budynku jest jednym z najważniejszych elementów każdego przyjaznego zdrowiu domu.
Ma to największy wpływ szczególnie podczas stosowania obecnych szczelnych i energooszczędnych technologii. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie zadziała, jeśli nie zapewni się rozszczelnienia, którym powietrze mogłoby napłynąć z zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna jest sprawdzonym i tradycyjnym sposobem wentylowania pomieszczeń, jednak niestety przestarzałym. Sprawdzał się on dobrze wtedy, kiedy drewniane okna nie były szczelne, by wentylacja grawitacyjna działała, potrzebne są nieszczelności w oknach. Ponieważ nowoczesne okna są bardzo szczelne, trzeba zakupić do nich nawiewniki, które umożliwiają napływ powietrza z zewnątrz. Dopiero wtedy, kiedy powietrze ma którędy napłynąć, zostanie przetransportowane w kierunku od okna do komina wentylacyjnego.
Aby tak się stało, musi istnieć różnica temperatur, która spowoduje ruch powietrza. Gdy na zewnątrz powietrze spadnie poniżej 10 stopni, powstaje wtedy ciąg wentylacyjny. Oczywiście nie mamy żadnego wpływu na temperaturę zewnętrzną, więc wentylacja grawitacyjna jest zupełnie nieprzewidywalna i niemożliwa do sterowania. Im chłodniej na zewnątrz, tym jej działanie jest bardziej intensywne, co powoduje ucieczkę ciepła z naszych pomieszczeń. Z tego powodu nawiewniki w oknach zimą są najczęściej zamknięte. Ten fakt powoduje, że z domu robi się bardzo szczelny słoik i do wymiany powietrza nie dochodzi.
Z pomocą przychodzi nam rekuperacja. Jest to proces odzyskiwania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dostarcza nam świeże zewnętrzne filtrowane powietrze, jednocześnie usuwając zużyte powietrze o wysokiej zawartości CO2. Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok i we wszystkich pomieszczeniach. Nie musimy do tego otwierać okien i tracić ciepła. To bardzo spory komfort nie do uzyskania w domach z wentylacją grawitacyjną. Dzięki rekuperacji można zaoszczędzić również na ogrzewaniu. Szacuje się, że zapotrzebowanie na ciepło budynków z rekuperacją energii jest mniejsze nawet o 45%. Oszczędność na ogrzewaniu to jedyna z odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto montować rekuperację.
Całą treść artykułu znajdziecie poniżej w publikacji.
-
Instrukcja budowy domu szkieletowego 70m2zł99.00 – zł499.00
-
Instrukcja budowy domu murowanego 70m2zł99.00 – zł499.00
Add comment