Pozwolenie na budowę czy Polski Ład 70m2?
Jeżeli zastanawiacie się czy warto budować według procedury Polskiego ładu 70m2 to śpieszę do Was z odpowiedzią. Wiele osób nie wie, że tak naprawdę prawdę prawie nie ma różnicy między tymi dwoma trybami a co ciekawe zgłaszanie „uproszczone” w MOCNYM cudzysłowie nie zwolni Was z podstawowych procedur. Przedstawię Wam obydwie:
Pozwolenie na budowę krok po kroku:
1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy czyli MPZP lub WZ
Musisz posiadać działkę BUDOWLANĄ dopuszczającą budynki mieszkalne jednorodzinne żeby postawić budynek mieszkalny na przykład te:
Nie ważne czy projekt będzie w technologii murowanej czy szkieletowej. Najważniejsze żeby miał pełną dokumentację projektową oraz był aktualny z WT2021 (Warunki Techniczne) oraz z bieżącymi przepisami prawa budowlanego. Nasze projekty są cały czas aktualizowane i zawsze zgodne z przepisami. Projekty są aktualnie w zaskakująco niskich cenach.
2. Mapa do planów projektowych i geodeta.
Koszt około 700zł
3. Zakup gotowego projektu architektoniczno – budowlanego.
Przykładowo z przedstawionych powyżej.
4. Adaptacja projektu do działki.
Uwaga! Nie ma różnicy czy zakupicie projekt za 1000zł czy za 3000zł czy nawet za 10000zł zawsze musicie wykonać adaptację projektu czyli dostosowanie zakupionego projektu do Waszej działki. Pamiętajcie adaptacja jest nieodzownym elementem pozwolenia na budowę czy polskiego ładu więc tak czy tak będziecie musieli ją zrobić.
Koszt adaptacji projektu bez żadnych zmian to około 3-4tys, jeżeli będziecie chcieli zmieniać w projekcie szerokość budynku, kąt dachu, czyli są to już zmiany istotne to wtedy koszt adaptacji wzrośnie drastycznie ponieważ Wasz architekt będzie musiał od nowa przeliczać np. więźbę dachową, fundamenty itd… Dlatego pamiętajcie, szukajcie projektu dopasowanego idealnie pod Wasze potrzeby, takiego w którym wprowadzicie jak najmniej zmian, a jeżeli jesteście zdecydowani na coś całkowicie innego to pozostaje projekt indywidualny, u nas do 70m2 kosztuje 6000zł. Przy projekcie indywidualnym tak samo musicie zrobić adaptację, tak jak wcześniej napisałem jest to nieodzowny element pozwolenia na budowę.
5. Uzyskanie warunków technicznych dostawy mediów.
6. Uzyskanie pozwolenia na budowę.
7. Zatrudnienie kierownika budowy 2000zł
8. Geodeta do wyznaczenia budynku na działce 700zł
Tu znajdziecie szczegółowo opisane podpunkty kliknij
Polski ład 70m2 jak zgłosić
W Polskim ładzie musicie wykonać te podpunkty:
1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy czyli MPZP lub WZ
2. Mapa do planów projektowych i geodeta.
3. Zakup gotowego projektu architektoniczno – budowlanego.
4. Adaptacja projektu do działki.
5. Uzyskanie warunków technicznych dostawy mediów.
6. Uzyskanie pozwolenia na budowę.
8. Geodeta do wyznaczenia budynku na działce 700zł
9. Podpisanie klauzuli że dom jest budowany tylko i wyłącznie na własne potrzeby mieszkaniowe. NIE WYNAJMIECIE takiego budynku.
10. Podpisanie klauzuli że bierzecie na siebie pełną odpowiedzialność za budynek w przypadku zrezygnowania z kierownika budowy. Moim zdaniem ubezpieczalnie będą robić problem z ubezpieczeniem takiej nieruchomości.
Plusem Polskiego ładu jest to że czas oczekiwania na decyzję to 21dni a przy pozwoleniu na budowę 65dni.
Polski Ład 70m2
Projekt w zależności od wyboru inwestora
Mapa projektowa 700zł
Kierownik budowy 0zł
Geodeta 700zł
Adaptacja 3000zł
Razem: 4400zł + koszt projektu
Czas na rozpoczęcie budowy: 21 dni
Pozwolenie
Projekt w zależności od wyboru inwestora
Mapa projektowa 700zł
Kierownik budowy 2000zł
Geodeta 700zł
Adaptacja 3000zł
Razem: 6400zł + koszt projektu
Czas na rozpoczęcie budowy: 65dni
Którym trybem iść? To zależy od Was. Ja bym wybrał zwykłe pozwolenie na budowę jeżeli nie musiałbym zaczynać szybko budowy, po pierwsze dlatego że kierownik budowy czuwa nad najważniejszymi etapami budowy a nie jest to nic strasznego bo tak naprawdę pojawi się on 4-6 razy na budowie przez jej cały okres trwania. po drugie nie będzie problemu z ubezpieczeniem takiej nieruchomości bo odpowiedzialność bierze na siebie kierownik budowy.
Jeżeli dopiero zaczynacie budowę swojego wymarzonego domu, zachęcam do sięgnięcia do kompendium wiedzy o budowie murowanych lub szkieletowych tam znajdziecie podstawową wiedzę.
Budynki letniskowe 70m2
Kolejna sprawa to budynki letniskowe, które też zostały objęte zmianą ustawy z 3 stycznia 2022 o zmianie prawa budowlanego ale tutaj uwaga! Żeby zbudować budynek letniskowy musicie mieć odpowiednią działkę, czyli działkę dopuszczającą budynki rekreacji indywidualnej. UWAGA na działce BUDOWLANEJ NIE POSTAWICIE budynku letniskowego! działka budowlana nie nadaje się na taki typ budynku.
1. Działka letniskowa czyli dopuszczająca budowę budynków rekreacji indywidualnej
2. Mapka z gminy za 30zł
3. Projekt budynku z opisem 500zł
4. Sami nanosicie budynek na mapkę, składacie wniosek o budowę
Razem: 550zł
Tak jak widzicie różnica w kosztach kolosalna ale musicie pamiętać:
– odpowiednia działka
– budynki letniskowe mogą być tylko parterowe z nieużytkowym strychem
– w budynku letniskowym „teoretycznie” nie można mieszkać cały rok, ale nikt nie zabroni być Wam całe życie na wakacjach
– wyższy podatek od nieruchomości (przykładowo za mieszkalny 70m2 42zł/rok, letniskowy 515z/rok, przy rocznych opłatach według mnie to nie jest dużo za budynek letniskowy.
Musicie wybrać sami co będzie dla Was lepszym rozwiązaniem.
Miłego dnia! Wojtek z Zbuduj sam dom
[std alias=”kupon_powitalny”]
Add comment